11 Haziran 2007 Pazartesi

Gilles Villeneuve vs. Rene Arnoux

Kanada GP'sinde Robert Kubica'nin kaza goruntulerini izledikten sonra aklima piste ismini veren rahmetli Gilles Villeneuve geldi. Kendisi hakkinda biraz arastirma yaptiktan sonra ogrendim ki cok cesur ve hizli bi pilotmus ve hic sampiyon olamamasina ragmen F1 tarihinin en iyi pilotlarindan birisi kabul ediliyormus.

Motorsporlari kariyerine "snowmobile" yarislari ile basladiktan sonra Formula Atlantic'e, oradan da Formula 1'e gecmis. 27 yasinda girdigi Formula 1'de, 5 sezonda 14 kez podyum gormus ve 6 birincilik kazanmis.

1982 yilinda San Marino GP'sinde, Ferrari'den takim arkadasi Didier Pironi, son turlarda "riske girmeyin yarisi bu sekilde bitirin" seklindeki takim emrine uyarak yavaslayan Gilles Villeneuve'yi son turda gecer. Gilles bu olaya cok buyuk tepki gosterir ve takim arkadasiyla ciddi bir tartisma yasar. Bir sonraki yaris olan San Marino GP'sinde ise, siralama turlarinda takim arkadasi Pironi'den 0.1 sn geride kalinca, pol pozisyonu kazanmak icin siralama turlarinin bitmesine yakin tekrar piste cikar. Hizli turunu atmaktayken, kendi hizli turunu tamamlayan ve yavas bir sekilde pite girmek icin devam eden baska bir araca sag arkadan carpar. Iki aracin tekerleklerinin birbirine degmesi sonucunda Gilles Villeneuve'un araci havalanir ve havada ters donerek yere cakilir. Yerde de birkac takla atan aractan firlayan Villeneuve kaldirildigi hastanede hayatini kaybeder.

Bu videoda 1979'da, Fransa GP'sinde, Villeneuve ile Arnoux'nun 2.lik icin verdigi mucadeleyi goreceksiniz. Hem de Jeremy Clarkson abimin yorumlariyla. Bu video Villeneuve'un ve genel olarak o zaman ki pilotlarin simdikilerle olan farkini anlatiyor. Jeremy abinin yorumlarina katilir misiniz orasi ayri.

1 yorum:

Alibaz dedi ki...

Şimdikiler f1 onların pazar öğle hobisi gibi yarışıyor.. Ne güzel güneşli hava, sağ sol da çim zaten, heryer festival alanı gibi, hadi biraz araba kullanalım şu güzel güneşli günde..

Zaten pitstop dışında birbirlerini geçmeye de üşeniyorlar. Adamlar ancak pit çıkışı hız limiti varken agresif oluyorlar, diğer çıkanların önüne falan kırıyorlar, ama piste çıkınca kuzu yine..

Vidyodaki pist kum dolu mesela, bugünkülerin hepsi şu pistte yarışmaya korkar, 2 sene önce "ya bu virajı bu lastiklerle biz pek dönemiyoruz, en iyisi yarışmayalım" dedikleri gibi